• Uczniowie naszej szkoły na arenie ogólnopolskiej

• W dniach 31.07. – 01.08.2023r. sześcioro uczniów naszej szkoły brało udział w wycieczce do Warszawy i w koncercie Dziecięcej Ferajny organizowanym przez Pana Norberta „Smołę” Smolińskiego we współpracy        z innymi twórcami.

Zaszczyt występu dzieci wywalczyły sobie wyjątkową postawą podczas dotychczasowych akademii szkolnych, która to postawa została przypadkiem dostrzeżona i doceniona przez Pana Smolińskiego. Mając na uwadze dotychczasową współpracę z Dębińskim Centrum Kultury, inicjatorzy wyjazdu w osobach naszych nauczycieli – Karoliny i Krystiana Sadłoniów, postanowili zaprosić tą instytucję do współpracy przy organizacji wyjazdu. Dzięki nawiązanej współpracy, dzieci mogły przećwiczyć wraz z chórem prowadzonym przez Panią  Sylwię Pasek piosenki na tą uroczystość. Ideę wyjazdu bardzo mocno wsparł Wójt Gminy Dębno – Pan Wiesław Kozłowski, zapewniając środki finansowe.

Pierwszy dzień wycieczki to przede wszystkim zwiedzanie centrum Warszawy, podczas którego Dyrekor DCK -  Pan Łukasz Przybyło pełnił rolę przewodnika. Poznaliśmy okolice Placu Zamkowego i Park Wilanowski.

Drugi dzień – ten ważniejszy, pełen był ciężkiej pracy ponad setki młodych ludzi z całej Polski. Próby prowadzone przez Pana Norberta miały na celu zgranie wszystkich śpiewających a także ostateczne wyłonienie solistów śpiewających poszczególne zwrotki ponad dwudziestu piosenek. Z naszej szkoły tego zaszczytu dostąpiły: Aleksandra Pluszewska, Nikola Podstawska (solistki), Julia Bodzioch, Agata Stec.  Wiktor Wolnik i Stanisław Styrna zasilili grupę chłopców śpiewających w pierwszym rzędzie „Chłopaków z AK”. W międzyczasie nasza młodzież miała możliwość poznania weteranki Powstania, sanitariuszki Pani Hanny Zawistowskiej-Nowińskiej ps. "Hanna Zerwicz"  oraz założycielki chóru Soul Sanok  - Pani Moniki Brewczak. Próba na scenie rozłożonej pod pomnikiem Powstania Warszawskiego przyciągała uwagę i aplauz licznych widzów zgromadzonych na Placu Krasińskich. Po godzinie 16 Dziecięca Ferajna rozpoczęła przemarsz z piosenkami na ustach na Plac Zamkowy. Pod Kolumną Zygmunta odbył się godzinny koncert podczas którego zaprezentowaliśmy także symbole Gminy Dębno. „Godzina W” w otoczce wycia syren, blasku rac i świec dymnych oraz w asyście tłumów zebranych w pobliżu zapadła wszystkim uczestnikom głęboko w pamięci. Następnie wszyscy uczestnicy koncertu wraz z opiekunami udali się na Plac Krasińskich.

Po godzinie 18 rozpoczął się koncert w wykonaniu ,,Dziecięcej Ferajny”. Młodzi wykonawcy po każdym utworze byli nagradzani brawami. Zebrani śpiewali wraz z wykonawcami.

Niezwykle wzruszającą chwilą było kolejne spotkanie pokoleń. Podczas koncertu pojawił się uczestnik walk z 1944 roku i wygłosił do zebranych kilka słów.

Po godzinie 20 zakończył się koncert. Norbert Smoliński zaapelował do zdolnych dzieciaków z całej Polski, aby w przyszłym roku nawet dwustu chórzystów zaśpiewało podczas obchodów 80 rocznicy wybuchu powstania.  Była to zapowiedź kolejnego ogromnego wydarzenia, którego celem będzie upamiętnienie bohaterskich czynów Polaków.

Około godziny 21 zmęczeni ale  szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż zakończyliśmy w godzinach nocnych z mocnym postanowieniem powrotu w przyszłym roku do Warszawy…

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i organizację wyjazdu, rodzicom i opiekunom.