• #Szkoła pamięta

          • Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”.  Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

            W ramach projektu uczniowie naszej szkoły odwiedzali pobliskie cmentarze oraz miejsca pamięci, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.

            Klasa 4 i 8  odwiedziły także cmentarz wojenny nr 271 w Biadolinach Szlacheckich. Pochowano tutaj żołnierzy armii austriackiejniemieckiej i rosyjskiej, którzy zginęli w walkach na okolicznych terenach w dniach 13 marca–6 maja 1915

            Poprzez zapalenie zniczy uczniowie uczcili pamięć żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Była to ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie w ich pamięci.

          • „Aktywność fizyczna drogą do zdrowia”

          • W ramach projektu „Aktywność fizyczna drogą do zdrowia” opracowanego i realizowanego przez UKS „Olimpia” zakończyły się zawody boule oraz speed balla. Po zaciętej rywalizacji na podium znaleźli się:

             

            W szkolnych zawodach boule:

            I miejsce:  Brajan Bodzioch

                              Karolina Kapa

                              Aleksandra Pluszewska

            II miejsce: Jakub Gadziała

                              Artur Kania

                              Mikołaj Matras

            III miejsce: Jolanta Imioło

                               Julia Curyło

                               Amelia Malaga

             

            W szkolnych zawodach speed balla:

            I miejsce:   Mateusz Sowa

            II miejsce:  Patryk Imioło

            III miejsce: Oliwier Niemiec

             

            Gratulujemy!

          • Zawody halowej piłki nożnej

          • W poniedziałek 23 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych zawodach halowej piłki nożnej w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

             

            Trzecie miejsce zdobyła drużyna chłopców klas VII – VIII w składzie:

            Brajan Bodzioch

            Adrian Łoboda

            Oliwier Niemiec

            Błażej Smoleń

            Mateusz Sowa

            Kacper Widło

             

            Kategorię uczniów młodszych reprezentowali:

            Wojciech Przeklasa

            Jakub Gadziała

            Filip Jankowski

            Artur Kania

            Kacper Nosal

            Patryk Imioło

            Błażej Styrna

          • Wycieczka do Nowej Dęby

          • 25 października br. uczniowie klas I-III z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Nowej Dęby do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych oraz Muzeum Bombki Choinkowej.

            Podczas spaceru po jednostce uczniowie obejrzeli zabytkowy sprzęt wojskowy. Dzieci mogły zobaczyć i przymierzyć akcesoria, którymi posługują się saperzy m.in. kamizelki, hełmy, kombinezony oraz dowiedzieć się o specyfice  pracy saperów. Następnie zwiedzili wojskową remizę strażacką.  Strażacy opowiadali o swojej pracy, zaprezentowali sprzęt gaśniczy i wozy strażackie. Uczniowie mogli również potrenować w strażackiej siłowni. Następnie jadąc autobusem obejrzeli, ogromny obszar poligonu wojskowego.

            Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Bombki Choinkowej. Pod opieką przewodnika oglądaliśmy przyozdobione choinki z różnych części świata i różnych epok, podziwialiśmy setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. 

            Obejrzeliśmy cały proces wyrobu ozdób choinkowych oraz pracownię ręcznego zdobienia bombek. Wielkim przeżyciem była możliwość uczestnictwa w warsztatach samodzielnego ozdabiania bombek. Na koniec naszego pobytu udaliśmy się do firmowego sklepu, gdzie każdy z nas zaopatrzył się w przepiękne ozdoby, które zawisną na naszych choinkach. Pięknym ukoronowaniem wycieczki były również bombki z imieniem zamawiane przez uczestników wycieczki.

             

            Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni 😊.

          • Otrzęsiny klasy czwartej

          • 20 października 2023 r. odbyły się otrzęsiny klasy czwartej zorganizowane przez uczniów klasy piątej pod kierunkiem pani Katarzyny Witek. Czwartoklasiści zostali zaproszeni do „Leśnej Szkoły”, gdzie zostali podzieleni na trzy zespoły – Kasztany, Szyszki i Żołędzie. Leśne zwierzęta oraz harcerze z „Piątego Zastępu” testowali ich siłę, wytrzymałość, męstwo oraz wiedzę podczas szeregu zadań sprawdzających ich przygotowanie do roli uczniów klas starszych. Zadbano również o wzmacnianie sił nadwątlonych trudami poszczególnych konkurencji - przygotowano dla nich niezwykły „Eliksir mądrości i zdrowia”.  Na koniec wszyscy uczestnicy zmagań zostali dopuszczeni do uroczystego ślubowania.

          • Szkolny Etap Konkursu Plastycznego „WIDOKÓWKA Z MOJEJ MIEJSCOWOŚCI”

          • Dnia 17 października 2023 roku został podsumowany szkolny konkurs plastyczny dla klas I - IV, polegający na przygotowaniu przez uczniów pocztówek, promujących własną  miejscowość. Spośród  7 konkursowych prac plastycznych komisja przyznała lokaty oceniając je w dwóch kategoriach

            Klasy I – II

            I miejsce:    Oliwier Szczecina  klasa I

                               Małgorzata Brzuchacz  klasa I

                               Aleksandra Seremet   klasa II

            Klasy III - IV

            I miejsce:       Mikołaj Plesiński  klasa III

                                   

            Zwycięskie prace przesłano do etapu gminnego.

             

            ŻYCZYMY POWODZENIA W RYWALIZACJI GMINNEJ!

          • Wycieczka do Warszawy

          • 17-19 października uczniowie klasy 8 wybrali się wraz z opiekunami na trzydniową wycieczkę do Warszawy. 
             

            W ciągu trzech dni udało nam się zobaczyć i zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy.
            Pierwszego dnia zaczęliśmy od zwiedzania Krakowskiego Przedmieścia, widzieliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz pałace, kościoły oraz pomniki przy trakcie królewskim. Zobaczyliśmy panoramę Warszawy z dzwonnicy Kościoła św. Anny i ogrody na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Zwiedziliśmy także Centrum Nauki Kopernik. Polecamy każdemu to niesamowite miejsce, gdzie na własnej skórze można przeżyć trzęsienie ziemi, położyć się na całkiem wygodnym łóżku z gwoździami, stworzyć coś z niczego w majsterkowni. Eksperymentowaliśmy także z niskimi temperaturami w laboratorium fizycznym. Wszystkich pokazów doświadczeń i wystaw nie sposób wymienić, trzeba to po prostu zobaczyć.

            Wieczorem byliśmy na spektaklu „We will rock you” w Teatrze Muzycznym Roma.  Porywająca muzyka zespołu Queen, śpiew, taniec, efekty specjalne, scenariusz, ponadczasowy temat, inteligentne teksy, które były cytatami z polskich piosenek… Wyszliśmy zaczarowani.

            Drugi dzień rozpoczęliśmy od pokazu w planetarium Centrum Nauki Kopernik. Następnie metrem pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym obejrzeliśmy film „Miasto ruin”. To niesamowita lekcja historii, czas zadumy i refleksji nad tym jak nasi rodacy bohatersko walczyli o wolność stolicy. Po obiedzie zwiedzaliśmy Zamek Królewski a następnie Stare Miasto, bazylikę św. Jana. Wieczorny spacer po stolicy i nasze nogi odmawiały nam posłuszeństwa. A tu jeszcze wieczorna panorama stolicy z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki.

            Trzeciego dnia zwiedziliśmy Pałac w Wilanowie i Łazienki Królewskie. Byliśmy w ogrodach, których do zdjęć pozowały nam dumne i piękne pawie.

            Było merytorycznie, ciekawie, zabawnie i intensywnie. Dużo atrakcji i wyjątkowych przyjemności. Dopisała także pogoda. Każdy z uczestników wycieczki mógł na własne oczy zobaczyć, że Warszawa to piękne miasto.

          • Wycieczka do Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku

          • W dniu 16 października 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III wybrali się ze swoimi wychowawczyniami do Miejskiego Ośrodka Kultury w Brzesku, gdzie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych oraz obejrzeli niezwykły, bo malowany piaskiem, spektakl "Alicja w Krainie Czarów".

            Dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach lekcji bibliotecznej obejrzały przedstawienie kukiełkowe pt. "Mieszkamy w książce". Bohaterowie przedstawienia świnka Malwinka i słoń Leon sprawili naszym przedszkolakom wiele radości i uśmiechu na twarzy.

            Uczniowie klas I - III zaznajomili się zarówno z klasykami literackimi jak i najnowszymi pozycjami w bibliotece. Pani bibliotekarka przekazała uczniom wiedzę o tym jak szanować książki, szukać i wykorzystywać zawarte w nich informacje.

            W ramach miesiąca papieskiego uczniowie mogli zobaczyć w sali wystawienniczej wystawę prac Anny Kozub poświęconą patronowi Regionalnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego - Janowi Pawłowi II. Wszystkie prace zostały wykonane haftem krzyżykowym.

            Po bardzo interesującej wizycie w bibliotece dzieci i uczniowie udali się na spektakl "Alicja w Krainie Czarów".
            Treść baśni „Alicja w Krainie Czarów” została zaprezentowana za pomocą światła, piasku, cienia z wykorzystaniem pięknej muzyki i tajemniczego głosu lektora. Dzieci były oczarowane nowo poznaną formą sztuki. Oryginalna formuła przedstawienia sprawiła, że było to dla nas niezapomniane przeżycie.

             

            Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę :)

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 13 października wierni tradycji, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień  Edukacji Narodowej. Uczniowie pod kierunkiem p. Małgorzaty Sumary piosenką, słowem i tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. 

            Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Uczniowie  docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków  składając życzenia i wręczając kwiaty. 

            Za trud wkładany w wychowanie i wykształcenie dzieci oraz uczniów, szczególne podziękowania skierowała w stronę grona pedagogicznego i pracowników obsługi  Pani dyrektor Beata Urbaszewska, życząc jednocześnie  satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela. Szczególnie wyróżniającym się nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji wręczyła Nagrody Dyrektora.

            Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

          • ŚLUBOWANIE

          • Dnia 13 października br. odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

            Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice uczniów klasy pierwszej.

            Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i  przejęci pod kierunkiem Pani Karoliny Sadłoń przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg  ważnych pytań.

            Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyły uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Dyrektor Szkoły Pani Beata Urbaszewska po krótkim przemówieniu do dzieci, rodziców i nauczycieli dokonała   aktu pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem, przyjmując 13 uczniów do grona społeczności szkolnej.

            Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali od dyrektora i grona pedagogicznego pamiątkowe dyplomy, a od rodziców tarcze, które bedą nosić dumnie i godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły.

            Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie otrzymali drobne upominki ufundowane przez rodziców.

          • W szlacheckiej siedzibie…

          • 11 października klasy VI i VII wzięły udział w wycieczce do Muzeum w Dołędze.  W pierwszej części lekcji muzealnej uczniowie wysłuchali prelekcji na temat historii polskich dworów szlacheckich oraz roli jaką odegrały one w czasach zaborów. Następnie, podczas zwiedzania zapoznali się z charakterystycznymi elementami budynku oraz wyjątkowymi eksponatami będącymi w posiadaniu muzeum, a także dowiedzieli się, jacy wybitni Polacy zamieszkiwali lub odwiedzali dwór w Dołędze.

             Historycznie dwór związany był z takimi wydarzeniami jak rabacja chłopska z 1846 roku, powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w dołęskim dworze gościła często krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni.

             Zwieńczeniem pobytu w Dołędze było ognisko integracyjne na specjalnie przygotowanym do tego miejscu znajdującym się tuż nieopodal dworu.

          • Powstań i żyj stając się sobą!

          • „Powstań i żyj stając się sobą!” Pod takim hasłem odbyło się 11 października  spotkanie ósmoklasistów na Arenie Jaskółka w Tarnowie, w którym uczestniczyli uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Biadolinach Radłowskich.

            Wydział Duszpasterstwa Młodzieży "Rusz Duszę" we współpracy z Wydziałem Nowej Ewangelizacji i Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz bp Arturem Ważny - biskupem pomocniczym Diecezji Tarnowskiej zapewnili naszej młodzieży wspaniały czas. 

            Hala Jaskółka wypełniła się modlitwą i tańcem. Młodzież słuchała Słowa Bożego, konferencji oraz spędziła czas sam na sam z Bogiem.

             

          • Konkurs Plastyczny „Odpoczywaj na wsi”

          •    Dnia 29 września 2023 r. w naszej szkole podsumowano konkurs plastyczny „Odpoczywaj na wsi”, którego organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs polegał na wykonaniu indywidualnej pracy plastycznej na temat wypoczynku na polskiej wsi, z uwzględnieniem miejscowych walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej miejscowości.

            Na konkurs wpłynęło 12 prac, spośród których wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach:

            klasy I – III

            Bruno Podstawski

            Mateusz Dąbroś

            Nikola Łoboda

             

            klasy IV – VIII

            Wiktoria Koperska

            Jakub Gadziała

             

            Zwycięskie prace zostały przesłane do wojewódzkiego etapu konkursu.

             

            DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU, A LAUREATOM ŻYCZYMY SUKCESÓW W RYWALIZACJI WOJEWÓDZKIEJ!

          • SUKCESY NASZYCH MŁODYCH ARTYSTÓW

          •      Dnia 29 września 2023 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaworsku oraz Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi zaprosiło uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Dębno na „I Gminny Jesienny  Plener Malarski „Jaworskie pejzaże”. Z zaproszenia skorzystała czwórka naszych uczniów: Kajetan Gniady z kl. II, Maja Malaga z klasy III, Julia Malec oraz Wiktoria Urjasz z klasy V.

            Piękna wrześniowa pogoda sprzyjała twórczej pracy młodych artystów, którzy przenieśli na papier wybrane przez siebie urokliwe miejsca i pejzaże Jaworska.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie,  a wśród laureatów znaleźli się: Maja Malaga zajmując II miejsce oraz Kajetan Gniady otrzymując wyróżnienie.

             

            KIERUJEMY SERDECZNE GRATULACJE DO NASZYCH UCZNIÓW ORAZ PODZIĘKOWANIA  DLA ICH RODZIN ZA OPIEKĘ PODCZAS KONKURSU.

          • Musical "Kopernik" w Operze Krakowskiej

          • W piątek, 6 października uczniowie klasy VIII wybrali się do Opery Krakowskiej na spektakl pt. ”Kopernik”. Opera Krakowska, włączając się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, przygotowała dla publiczności muzyczną opowieść o wielkim astronomie, przekładając jego historię na język musicalu.

            Libretto sztuki, które wyszło spod ręki Ałbeny Grabowskiej, przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia uczonego osadzone w społeczno-politycznych realiach epoki odrodzenia. Począwszy od studiów Kopernika w Krakowie, przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne.

            Punktem kulminacyjnym spektaklu jest powstanie teorii heliocentrycznej i dzieła, które zmieniło postrzeganie świata, czyli pięcioksięgu „De revolutionibus”. Za teksty piosenek odpowiada Daniel Wyszogrodzki. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

            Musical został doskonale przyjęty przez publiczność, głównie dzięki temu, że miał świetnych wokalistów. Nas zachwyciła głównie partia Mikołaja Kopernika, którą zaśpiewał aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy Marcin Franc, a jako Annę Schilling, przyjaciółkę uczonego, mogliśmy oglądać aktorkę musicalową Agnieszkę Przekupień. Pozostali artyści też przekonująco oddawali charakter swoich bohaterów m.in. Paweł Tucholski. 

            W tym spektaklu zachwycała także grająca na żywo orkiestra, wprowadzająca niepowtarzalny nastrój, a popisy wokalne aktorów na tle pięknej scenografii dopinały świetności spektaklu na ostatni guzik.

          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • W roku 2023 Światowy Dzień Uśmiechu przypada na 6 października (piątek), w naszej szkole obchodziliśmy to sympatyczne święto z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.

            Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. "smiley face", stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.

            W tym dniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdawali swoim koleżankom i kolegom oraz nauczycielom uśmiechnięte buźki, składali wszystkim życzenia i namawiali do częstego uśmiechania się, aby każdy był szczęśliwszy i zdrowszy. Przecież śmiech to zdrowie! Dzieci, które były ubrane w żółte lub pomarańczowe stroje otrzymały w nagrodę lizaka.

            Zachęcamy wszystkich do przeniesienia święta uśmiechu na każdy dzień w roku!!!

            "Uśmiechaj się więc…. i niech reszta świata zastanawia się dlaczego…"

          • #Sprzątamy Dla Polski

          • 4 października 2023 nasza  szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych. W wydarzeniu „Sprzątamy Dla Polski” wzięli udział uczniowie klas: V – VIII.  Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dla Polski” i objęte m.in. honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki prof.  Przemysława Czarnka i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. „Sprzątamy Dla  Polski” – to inicjatywa, która łączy ekologię i dbanie o klimat z patriotyzmem i dbałością o środowisko lokalne. Uczniowie naszej szkoły dzielnie porządkowali tereny zielone zbierając porzucone naturze śmieci. Uczniowie  są pewni, że po tej akcji będzie zdrowiej i czyściej.

          • Europejski Dzień Języków

          • 26 września obchodzony jest  Europejski  Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w  naszej szkole 27 września zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one  na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej świata oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.

            Tego dnia w naszej szkole było bardzo …kolorowo! Szkołę ozdabiały plansze prezentujące różne europejskie języki, a uczniowie byli ubrani w stroje w barwach flagi przydzielonego im kraju. Tak przygotowani rozpoczęliśmy naszą językową podróż po świecie.  Oddział przedszkolny zaprosił nas do deszczowej Wielkiej Brytanii. Klasy I – III zabrały nas w bardziej słoneczne rejony: do Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Aby nieco ochłonąć wybraliśmy się z klasą IV do Szwecji, z klasą V do Japonii, z klasą VI do Czech, a z klasą VII do Niemiec. Najstarsi uczniowie naszej szkoły zabrali nas do Francji – gdzie mieliśmy okazję spróbować pysznych croissantów i makaroników. Nie zabrakło również prezentacji języka ukraińskiego przygotowanej przez prawdziwych native speakers – Vladika i Valerię.

            Każdy mógł poznać kulturę, tradycje, zwyczaje, ale i przeróżne ciekawostki związane z poszczególnymi krajami i językami. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów oraz ich wychowawców sprawiła, że mimo takiego samego zadania, każda grupa zaprezentowała swój kraj i język nieco inaczej.

      • KontaktyWstaw podział strony

        • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Biadolinach Szlacheckich
        • 14-6658136
        • 32-828 Biadoliny Szlacheckie 44 Poland
      • LogowanieWstaw podział strony