• ŚLUBOWANIE

          • Dnia 13 października br. odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

            Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice uczniów klasy pierwszej.

            Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i  przejęci pod kierunkiem Pani Karoliny Sadłoń przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg  ważnych pytań.

            Pierwszaki z uniesioną dłonią, zgodnym chórem złożyły uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Dyrektor Szkoły Pani Beata Urbaszewska po krótkim przemówieniu do dzieci, rodziców i nauczycieli dokonała   aktu pasowania na ucznia symbolicznym ołówkiem, przyjmując 13 uczniów do grona społeczności szkolnej.

            Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali od dyrektora i grona pedagogicznego pamiątkowe dyplomy, a od rodziców tarcze, które bedą nosić dumnie i godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły.

            Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie otrzymali drobne upominki ufundowane przez rodziców.

          • W szlacheckiej siedzibie…

          • 11 października klasy VI i VII wzięły udział w wycieczce do Muzeum w Dołędze.  W pierwszej części lekcji muzealnej uczniowie wysłuchali prelekcji na temat historii polskich dworów szlacheckich oraz roli jaką odegrały one w czasach zaborów. Następnie, podczas zwiedzania zapoznali się z charakterystycznymi elementami budynku oraz wyjątkowymi eksponatami będącymi w posiadaniu muzeum, a także dowiedzieli się, jacy wybitni Polacy zamieszkiwali lub odwiedzali dwór w Dołędze.

             Historycznie dwór związany był z takimi wydarzeniami jak rabacja chłopska z 1846 roku, powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w dołęskim dworze gościła często krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni.

             Zwieńczeniem pobytu w Dołędze było ognisko integracyjne na specjalnie przygotowanym do tego miejscu znajdującym się tuż nieopodal dworu.

          • Powstań i żyj stając się sobą!

          • „Powstań i żyj stając się sobą!” Pod takim hasłem odbyło się 11 października  spotkanie ósmoklasistów na Arenie Jaskółka w Tarnowie, w którym uczestniczyli uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z koleżankami i kolegami ze Szkoły Podstawowej w Biadolinach Radłowskich.

            Wydział Duszpasterstwa Młodzieży "Rusz Duszę" we współpracy z Wydziałem Nowej Ewangelizacji i Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz bp Arturem Ważny - biskupem pomocniczym Diecezji Tarnowskiej zapewnili naszej młodzieży wspaniały czas. 

            Hala Jaskółka wypełniła się modlitwą i tańcem. Młodzież słuchała Słowa Bożego, konferencji oraz spędziła czas sam na sam z Bogiem.

             

          • Konkurs Plastyczny „Odpoczywaj na wsi”

          •    Dnia 29 września 2023 r. w naszej szkole podsumowano konkurs plastyczny „Odpoczywaj na wsi”, którego organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs polegał na wykonaniu indywidualnej pracy plastycznej na temat wypoczynku na polskiej wsi, z uwzględnieniem miejscowych walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej miejscowości.

            Na konkurs wpłynęło 12 prac, spośród których wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach:

            klasy I – III

            Bruno Podstawski

            Mateusz Dąbroś

            Nikola Łoboda

             

            klasy IV – VIII

            Wiktoria Koperska

            Jakub Gadziała

             

            Zwycięskie prace zostały przesłane do wojewódzkiego etapu konkursu.

             

            DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU, A LAUREATOM ŻYCZYMY SUKCESÓW W RYWALIZACJI WOJEWÓDZKIEJ!

          • SUKCESY NASZYCH MŁODYCH ARTYSTÓW

          •      Dnia 29 września 2023 r. Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaworsku oraz Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi zaprosiło uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Dębno na „I Gminny Jesienny  Plener Malarski „Jaworskie pejzaże”. Z zaproszenia skorzystała czwórka naszych uczniów: Kajetan Gniady z kl. II, Maja Malaga z klasy III, Julia Malec oraz Wiktoria Urjasz z klasy V.

            Piękna wrześniowa pogoda sprzyjała twórczej pracy młodych artystów, którzy przenieśli na papier wybrane przez siebie urokliwe miejsca i pejzaże Jaworska.

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie,  a wśród laureatów znaleźli się: Maja Malaga zajmując II miejsce oraz Kajetan Gniady otrzymując wyróżnienie.

             

            KIERUJEMY SERDECZNE GRATULACJE DO NASZYCH UCZNIÓW ORAZ PODZIĘKOWANIA  DLA ICH RODZIN ZA OPIEKĘ PODCZAS KONKURSU.

          • Musical "Kopernik" w Operze Krakowskiej

          • W piątek, 6 października uczniowie klasy VIII wybrali się do Opery Krakowskiej na spektakl pt. ”Kopernik”. Opera Krakowska, włączając się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, przygotowała dla publiczności muzyczną opowieść o wielkim astronomie, przekładając jego historię na język musicalu.

            Libretto sztuki, które wyszło spod ręki Ałbeny Grabowskiej, przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia uczonego osadzone w społeczno-politycznych realiach epoki odrodzenia. Począwszy od studiów Kopernika w Krakowie, przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne.

            Punktem kulminacyjnym spektaklu jest powstanie teorii heliocentrycznej i dzieła, które zmieniło postrzeganie świata, czyli pięcioksięgu „De revolutionibus”. Za teksty piosenek odpowiada Daniel Wyszogrodzki. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

            Musical został doskonale przyjęty przez publiczność, głównie dzięki temu, że miał świetnych wokalistów. Nas zachwyciła głównie partia Mikołaja Kopernika, którą zaśpiewał aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy Marcin Franc, a jako Annę Schilling, przyjaciółkę uczonego, mogliśmy oglądać aktorkę musicalową Agnieszkę Przekupień. Pozostali artyści też przekonująco oddawali charakter swoich bohaterów m.in. Paweł Tucholski. 

            W tym spektaklu zachwycała także grająca na żywo orkiestra, wprowadzająca niepowtarzalny nastrój, a popisy wokalne aktorów na tle pięknej scenografii dopinały świetności spektaklu na ostatni guzik.

          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • W roku 2023 Światowy Dzień Uśmiechu przypada na 6 października (piątek), w naszej szkole obchodziliśmy to sympatyczne święto z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.

            Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. "smiley face", stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.

            W tym dniu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdawali swoim koleżankom i kolegom oraz nauczycielom uśmiechnięte buźki, składali wszystkim życzenia i namawiali do częstego uśmiechania się, aby każdy był szczęśliwszy i zdrowszy. Przecież śmiech to zdrowie! Dzieci, które były ubrane w żółte lub pomarańczowe stroje otrzymały w nagrodę lizaka.

            Zachęcamy wszystkich do przeniesienia święta uśmiechu na każdy dzień w roku!!!

            "Uśmiechaj się więc…. i niech reszta świata zastanawia się dlaczego…"

          • #Sprzątamy Dla Polski

          • 4 października 2023 nasza  szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji sprzątania lasów i pobliskich terenów zielonych. W wydarzeniu „Sprzątamy Dla Polski” wzięli udział uczniowie klas: V – VIII.  Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dla Polski” i objęte m.in. honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki prof.  Przemysława Czarnka i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. „Sprzątamy Dla  Polski” – to inicjatywa, która łączy ekologię i dbanie o klimat z patriotyzmem i dbałością o środowisko lokalne. Uczniowie naszej szkoły dzielnie porządkowali tereny zielone zbierając porzucone naturze śmieci. Uczniowie  są pewni, że po tej akcji będzie zdrowiej i czyściej.

          • Europejski Dzień Języków

          • 26 września obchodzony jest  Europejski  Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w  naszej szkole 27 września zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one  na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej świata oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.

            Tego dnia w naszej szkole było bardzo …kolorowo! Szkołę ozdabiały plansze prezentujące różne europejskie języki, a uczniowie byli ubrani w stroje w barwach flagi przydzielonego im kraju. Tak przygotowani rozpoczęliśmy naszą językową podróż po świecie.  Oddział przedszkolny zaprosił nas do deszczowej Wielkiej Brytanii. Klasy I – III zabrały nas w bardziej słoneczne rejony: do Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Aby nieco ochłonąć wybraliśmy się z klasą IV do Szwecji, z klasą V do Japonii, z klasą VI do Czech, a z klasą VII do Niemiec. Najstarsi uczniowie naszej szkoły zabrali nas do Francji – gdzie mieliśmy okazję spróbować pysznych croissantów i makaroników. Nie zabrakło również prezentacji języka ukraińskiego przygotowanej przez prawdziwych native speakers – Vladika i Valerię.

            Każdy mógł poznać kulturę, tradycje, zwyczaje, ale i przeróżne ciekawostki związane z poszczególnymi krajami i językami. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów oraz ich wychowawców sprawiła, że mimo takiego samego zadania, każda grupa zaprezentowała swój kraj i język nieco inaczej.

          • Powitanie Jesieni

          •             Dnia 25.09.2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły pierwszy dzień jesieni.

            Z tej okazji do sali przedszkolaków zawitała Pani Jesień z koszem pełnym jesiennych darów. Dzieci prezentowały i nazywały dary jesieni, które zebrały wspólnie z rodzicami.

            Na koniec, przedszkolaki wykonały piękne wiewiórki.

            W taki właśnie sposób pożegnaliśmy lato, a przywitaliśmy jesień.

            Dziękujemy Pani Jesieni. Zapraszamy w przyszłym roku!!!. 

          • Wycieczka do kina

          • „Nie ma na świecie przyjaźni,

             która trwa wiecznie.

             Jedynym wyjątkiem jest ta,

             którą obdarza nas pies”

                     (Konrad Lorenz)

             

                                  W dniu 15 września uczniowie klas I – III pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do kina „Planeta” w Brzesku na film pt. ”O psie, który jeździł koleją”. Film ten jest przeniesioną we współczesne czasy opowieścią znaną z uwielbionego dzieła Romana Pisarskiego pod tym samym tytułem. Opisuje ona poruszającą historię przyjaźni dziecka i niezwykłego psa – podróżnika, który od szczenięcia czuł pociąg do wielkiej przygody i swoimi podróżami koleją poruszył miliony serc.

                    Lampo  z nowego filmu to piesek – „znajdka”, przygarnięty przez rodzinę konduktora. To nie tylko zachęta do adoptowania zamiast kupowania, ale też pokazanie, jak wygląda uczenie się opieki nad nowym pupilem i oswajanie go z nowym otoczeniem.

                      Lampo – to wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem Internetu,
             z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem dziewczynki – Zuzi. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo, Dyrektor stacji robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to  udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem , którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje.

                  Walorem edukacyjnym filmu jest to, że stanowi ona adaptację lektury. W filmie dużą rolę odgrywa świat influencerów i Internetu, ale nie jest przedstawiony wyłącznie przez pryzmat wpisanych w niego zagrożeń, ale wskazuje także on pozytywne sposoby wykorzystania mediów społecznościowych, np. możliwość szybkiego odnalezienia zaginionej, bliskiej osoby czy zebrania sporej sumy pieniędzy na szczytny cel.

                  Film ten dzieci oglądały zaciekawione, ze wzruszeniem w oczach, ze szczęśliwym zakończeniem wydarzeń.

                    Następnie udaliśmy się do miejskiego Ogródka Jordanowskiego, gdzie dzieci świetnie się bawiły. Wycieczka była udana, a uczniowie czekają na kolejną.

             

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • Im więcej wiedzy posiądziemy teraz,

            Tym trudniej będzie nas pokonać w przyszłosci,

            - o tyle będziemy madrzejsi…”

                             Czwarty września był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2023/2024.

                            Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie  o godzinie 8.00 mszą świętą w kościele parafialnym. O godzinie 9.00 na sali gimnastycznej odbyła się  uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego. Po wprowadzeniu  sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy trzeciej oraz ich starsi koledzy i koleżanki przedstawili krótką część artystyczną związaną z pożegnaniem wakacji i powitaniem nowego roku szkolnego.  Nawiązano także  do 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz świadomości życia w wolnym kraju.

                        Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły  Beata Urbaszewska, która serdecznie powitała rodziców, grono pedagogiczne, uczniów oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Szczególnie ciepło przywitała najmłodszych uczniów - pierwszoklasistów deklarując im wsparcie nauczycieli, starszych koleżanek i kolegów oraz pracowników administracji i obsługi. Przedstawiła organizację roku szkolnego 2023/2024. Złożyła gronu pedagogicznemu życzenia spokojnej i systematycznej pracy, niezależnie od czekających zmian i wyzwań. Uczniom natomiast czerpania wiedzy pełnymi garściami, sukcesywnego podnoszenia swojej poprzeczki, mierzenia się z niepowodzeniami i stawiania czoła przeciwnościom.

                          Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.  

                            Przed nami kolejny rok szkolny wypełniony nauką, ale również zabawą, spotkaniami z kolegami, nauczycielami, pełen nowych wyzwań i wrażeń.

             

          • Stypendium Wójta Gminy Dębno

          • 30 sierpnia 2023 r. podczas Uroczystej Sesji Rady Gminy Dębno Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Dębno Piotrem Maturą wręczali stypendia najlepszym uczniom za rok szkolny 2022/2023.

            Nagrodzonych zostało 46 najzdolniejszych uczniów w gminie. Wśród nich znalazło się trzech uczniów naszej szkoły, którzy otrzymali stypendia za:

            - wysokie wyniki w nauce -  KAROL KUBALA,

            - szczególne osiągnięcia artystyczne - NIKOLA PODSTAWSKA,

            - szczególne osiągnięcia w nauce - WIKTOR WOLNIK.

             

            Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym 2023/2024!

             

             

             

          • Uczniowie naszej szkoły na arenie ogólnopolskiej

          • W dniach 31.07. – 01.08.2023r. sześcioro uczniów naszej szkoły brało udział w wycieczce do Warszawy i w koncercie Dziecięcej Ferajny organizowanym przez Pana Norberta „Smołę” Smolińskiego we współpracy        z innymi twórcami.

             

                        Zaszczyt występu dzieci wywalczyły sobie wyjątkową postawą podczas dotychczasowych akademii szkolnych, która to postawa została przypadkiem dostrzeżona i doceniona przez Pana Smolińskiego. Mając na uwadze dotychczasową współpracę z Dębińskim Centrum Kultury, inicjatorzy wyjazdu w osobach naszych nauczycieli – Karoliny i Krystiana Sadłoniów, postanowili zaprosić tą instytucję do współpracy przy organizacji wyjazdu. Dzięki nawiązanej współpracy, dzieci mogły przećwiczyć wraz z chórem prowadzonym przez Panią  Sylwię Pasek piosenki na tą uroczystość. Ideę wyjazdu bardzo mocno wsparł Wójt Gminy Dębno – Pan Wiesław Kozłowski, zapewniając środki finansowe.

             

            Pierwszy dzień wycieczki to przede wszystkim zwiedzanie centrum Warszawy, podczas którego Dyrekor DCK -  Pan Łukasz Przybyło pełnił rolę przewodnika. Poznaliśmy okolice Placu Zamkowego i Park Wilanowski.

             

            Drugi dzień – ten ważniejszy, pełen był ciężkiej pracy ponad setki młodych ludzi z całej Polski. Próby prowadzone przez Pana Norberta miały na celu zgranie wszystkich śpiewających a także ostateczne wyłonienie solistów śpiewających poszczególne zwrotki ponad dwudziestu piosenek. Z naszej szkoły tego zaszczytu dostąpiły: Aleksandra Pluszewska, Nikola Podstawska (solistki), Julia Bodzioch, Agata Stec.  Wiktor Wolnik i Stanisław Styrna zasilili grupę chłopców śpiewających w pierwszym rzędzie „Chłopaków z AK”. W międzyczasie nasza młodzież miała możliwość poznania weteranki Powstania, sanitariuszki Pani Hanny Zawistowskiej-Nowińskiej ps. "Hanna Zerwicz"  oraz założycielki chóru Soul Sanok  - Pani Moniki Brewczak. Próba na scenie rozłożonej pod pomnikiem Powstania Warszawskiego przyciągała uwagę i aplauz licznych widzów zgromadzonych na Placu Krasińskich. Po godzinie 16 Dziecięca Ferajna rozpoczęła przemarsz z piosenkami na ustach na Plac Zamkowy. Pod Kolumną Zygmunta odbył się godzinny koncert podczas którego zaprezentowaliśmy także symbole Gminy Dębno. „Godzina W” w otoczce wycia syren, blasku rac i świec dymnych oraz w asyście tłumów zebranych w pobliżu zapadła wszystkim uczestnikom głęboko w pamięci. Następnie wszyscy uczestnicy koncertu wraz z opiekunami udali się na Plac Krasińskich.

            Po godzinie 18 rozpoczął się koncert w wykonaniu ,,Dziecięcej Ferajny”. Młodzi wykonawcy po każdym utworze byli nagradzani brawami. Zebrani śpiewali wraz z wykonawcami.

            Niezwykle wzruszającą chwilą było kolejne spotkanie pokoleń. Podczas koncertu pojawił się uczestnik walk z 1944 roku i wygłosił do zebranych kilka słów. 

            Po godzinie 20 zakończył się koncert. Norbert Smoliński zaapelował do zdolnych dzieciaków z całej Polski, aby w przyszłym roku nawet dwustu chórzystów zaśpiewało podczas obchodów 80 rocznicy wybuchu powstania.  Była to zapowiedź kolejnego ogromnego wydarzenia, którego celem będzie upamiętnienie bohaterskich czynów Polaków.

            Około godziny 21 zmęczeni ale  szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż zakończyliśmy w godzinach nocnych z mocnym postanowieniem powrotu w przyszłym roku do Warszawy…

            Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i organizację wyjazdu, rodzicom i opiekunom.

          • WAKACJE!

          • .Najważniejsze zasady bezpiecznych wakacji:

            1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz
                wrócić.

            2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.

            3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych
                i na zielonym świetle.

            4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.

            5. Nie rozmawiaj z obcymi.

            6. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

            7. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

            8. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

            9. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

            10. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

            12. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

            13. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy.

            14. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi i kask ochronny podczas jazdy
                  na rowerze.

            15. Uważaj na rośliny, których nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.

            16. Nie rozpalaj ogniska w lesie.

            17. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

             

             

            Telefony alarmowe:

            112 - centrum powiadamiania ratunkowego

            997 - Policja

            998 - Straż Pożarna

            999 - Pogotowie Ratunkowe

             

             

             

          • Zakończenie Roku Szkolnego

          • Po miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Marszałka J. Piłsudskiego odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.

            Na początku Pani Dyrektor Beata Urbaszewska  przywitała wszystkich uczniów klas 0-VIII, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych gości. Pogratulowała wszystkim uczniom sukcesów w nauce oraz zaangażowania w trudzie edukacyjnym. Podkreśliła, jak dumni są wszyscy nauczyciele ze swoich wychowanków i podziękowała im za ich zaangażowanie w procesie nauczania.

            Następnie Pani Dyrektor wręczyła absolwentom świadectwa oraz nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia. Momentem wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Panią Dyrektor i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce i sukcesy osiągnięte w konkursach.  Uczniowie z dumą odbierali swoje zasłużone wyróżnienia, a radość malowała się na ich twarzach. Podziękowania również zostały złożone rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły.  Część oficjalna zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły.

            Następnie  uczniowie   klasy  VII  w  przygotowanej pod kierunkiem Pani Małgorzaty Sumary części  artystycznej  pożegnali  swoich  starszych  kolegów  i koleżanki, którzy w tym roku opuszczają mury naszej szkoły. Naszym absolwentom życzymy pomyślności, sukcesów, żeby kroczyli przez życie z odwagą i nie pozwolili, by jakiekolwiek trudności zawróciły ich z obranej drogi.

            Na  zakończenie  zabrał  głos  Przewodniczący  Komitetu  Rodzicielskiego,  dziękując  za ośmioletnią współpracę i złożył na ręce Pani Dyrektor bukiet kwiatów.

            Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi  miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

            W imieniu Dyrekcji i Grona Pedagogicznego życzymy Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom pogodnych, bezpiecznych i radosnych wakacji.

            Do zobaczenia w Nowym Roku Szkolnym!

          • XVI Turniej Sportowy Przedszkolaków

          • We wtorek 20 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Dębnie odbył się XVI Turniej Sportowy Przedszkolaków. Do udziału w Turnieju zgłosiło się 9 drużyn z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych Gminy Dębno. Nasi najmłodsi reprezentanci walczyli o Puchar Wójta Gminy Dębno i miano najlepszej drużyny przystępując do 6 konkurencji:

            - rzut do celu,

            - bieg po szarfy,

            - wyścig,

            - rozrzucanie i zbieranie woreczków,

            - tor przeszkód,

            - toczenie piłki pomiędzy pachołkami.

            Naszym przedszkolakom udało się uplasować na drugiej pozycji.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Mamy i Dzień Taty

          • „Rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek.” – św. Jan Paweł II

             

            14 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Wśród zaproszonych gości znalazł się również wójt gminy Dębno – pan Wiesław Kozłowski oraz proboszcz parafii Biadoliny – ks. Zbigniew Dudek.

            Montaż słowno – muzyczny rozpoczęli walcem uczniowie klasy VIII. Następnie ich młodsi koledzy z klas I- VII oraz z oddziału przedszkolnego mówili wiersze, śpiewali piosenki oraz tańczyli dla swoich Rodziców.  Młodzi aktorzy, piosenkarze i tancerze dawali z siebie wszystko, a publiczność żywo reagowała i nagradzała ich gromkimi brawami. Niejedna mama i tato ocierali nawet łzy wzruszenia, patrząc na popisy swoich pociech. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały „Sto lat” przy akompaniamencie uczniów grających na instrumentach i podeszły do swoich rodziców z przygotowanymi, po okiem wychowawców, upominkami.

            Wszystkie występy uczniowie przygotowywali pod kierunkiem swoich wychowawców, a nad przebiegiem całej uroczystości czuwała pani Ewelina Podstawska oraz pani Katarzyna Witek.

          • Dzień Kultury Antycznej

          • „ Quidquid discis, tibi discis. -Czegokolwiek się uczysz, uczysz się dla siebie”.

                 

                      Jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 są działania na rzecz szerszego udostępniania kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, między innymi przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej

                   Wychodząc naprzeciw tym założeniom w naszej szkole przez cały rok szkolny realizowane były przedsięwzięcia nawiązujące do kultury antycznej. Na lekcjach języka polskiego i historii uczniowie poznawali mitologię grecką i rzymską, frazeologizmy mitologiczne, sylwetki znanych filozofów oraz uczyli się słówek w języku łacińskim, na lekcjach religii poznawali sentencje łacińskie, na lekcjach biologii, chemii, fizyki wykorzystywali terminy łacińskie.

             

               12 czerwca odbył się Dzień Kultury Antycznej.

            Projekt przygotowali uczniowie klasy ósmej. Na początku ósmoklasiści przedstawili spektakl:”Orfeusz i Eurydyka”.

            Młodzi aktorzy zaprezentowali historię nieszczęśliwej miłości śpiewaka Orfeusza  i hamadriady Eurydyki.

            Stroje oraz rekwizyty inspirowane epoką starożytną stanowiły niemałą atrakcję, całość dopełniła ciekawa scenografia ukazująca bogów greckich i budująca nastrój oprawa muzyczna.

               Potem uczniowie zademonstrowali najbardziej znane sentencje łacińskie, w myśl zasady: Cokolwiek powiesz po łacinie, brzmi mądrze- Quidquid Latine dictum sit, altum widetum. W czasie projektu odbył się quiz wiedzy o kulturze antycznej. Uczniowie klas V, VI, VII stanęli do konkurencji, w której sprawdzili swoją wiedzę o antyku. Mogli się przekonać, że dorobek starożytnych Greków i Rzymian wciąż jest znany i popularny.

            I miejsce zajęli uczniowie klasy siódmej: Wiktor Wolnik i Kacper Widło,
            II miejsce zajęli uczniowie klasy szóstej: Karol Kubala i Nataniel Poradowski,
            III miejsce zajęli uczniowie klasy piątej: Maja Wolnik i Wiktor Busiek

            Gratulujemy!

                  Na koniec widzowie mogli spróbować antycznych ciasteczek, które były pieczone przez ósmoklasistów. Smak ambrozji gwarantowany!

            Projekt był wykonany pod kierunkiem pani Zuzanny Jarek i ks. Krzysztofa Kowalczyka. Scenografię opracowali Pani Karolina Sadłoń i pan Krystian Sadłoń.

            Dzięki sprzętowi, który został zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości, możliwe było odpowiednie nagłośnienie przedstawienia i wykonanie dokumentacji zdjęciowej i filmowej.

          • „Plener – Dębno 2023”

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW!

            7 czerwca na Zamku w Dębnie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej XIV Integracyjnego Pleneru Malarskiego: "Plener - Dębno 2023".

            Spośród 74 prac plenerowych, komisja wyłoniła 35 laureatów, wśród których znalazło się trzech naszych uczniów.

            Wyróżnienia otrzymali Kacper Nosal z  kl. IV, Nataniel Poradowski  z kl. VI oraz Wiktor Wolnik  z kl. VII.

            Serdecznie chłopcom gratulujemy!

    • KontaktyWstaw podział strony

      • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Biadolinach Szlacheckich
      • 14-6658136
      • 32-828 Biadoliny Szlacheckie 44 Poland
    • LogowanieWstaw podział strony